HÜDAPAR

ARŞİV

Genel Başkanımızdan “Maden Kazası” açıklaması

alternative title

Genel Başkanımız Zekeriya Yapıcıoğlu, Şırnak'ta yaşanan kömür ocağı faciası ve hayatını kaybeden 7 işçi hakkında yayımladığı yazılı açıklama;

Şırnak’ta Maden Kazası Ve Taziye Mesajı

Şırnak’ta ruhsatsız bir kömür madeninde meydana gelen göçükte 7 kardeşimiz elim bir şekilde hayatını kaybetti. Vefat edenlere rahmet, ailelerine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.

Yaşanan bu elim kaza, sorunların doğrudan ya da dolaylı sonuçlarını bir kez daha gündemimize getirmiştir. Uzun yıllardan beri bir türlü çözülemeyen yoksulluk ve geri kalmışlık, ülkenin en önemli sorunlarından birisidir. Bu sorun aynı zamanda başka sorunları da doğurmaktadır. Yoksulluk ve gelir dağılımındaki adaletsizlik insanımızı, geçimini sağlayabilmek için elverişsiz şartlarda çalışmaya mecbur etmektedir. Yeterli iş güvenliği tedbirleri alınmadan yapılan işlerde binlerce işçimiz önlenebilir meslek hastalıkları ve iş kazaları sonucu hayatını kaybetmekte veya çalışamayacak derecede kalıcı sakatlıklar yaşamaktadır.

Kazalar ve can kayıpları meydana geldikten sonra ruhsatsız işyeri çalıştıran veya işletmesinde yeterli iş güvenliği tedbiri almadan işçi çalıştıranlara idari para cezası veya hapis cezaları vermenin sorunu çözmediği, kazaları önlemediği gibi benzeri hadiselerin yaşanmaması için yeterli tedbirlerin alınmasına da sevketmediği açıktır. Yapılması gereken yeterli ve zamanında denetim ile şartlara uymayan işyerlerinin çalıştırılmasına fırsat vermemek; insanımızı bile bile elverişsiz şartlarda çalışmaya zorlayan fakirliğin pençesinden kurtaracak tedbirler ve iktisat politikaları uygulamaktır.

Yılların sorununun bu günden yarına çözümünün kolay olmadığının farkındayız. Ancak gerçekçi adımlar atma hususunda güçlü bir irade ortaya koymanın yarına dahi kalmaması gerektiğine inanıyoruz. Mevcut iktidarın bu iradeyi ortaya koymasının veya bu iradeyi ortaya koyacak bir iktidarın yakın olması temennisiyle maden kazasında yaralanan kardeşimize acil şifalar, hayatını kaybedenlere rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.

 

Zekeriya YAPICIOĞLU

HÜDA PAR GENEL BAŞKANI